1.) Fejleszti a szókincset
Habár nem biztos, hogy a legtöbbet olvasókból lesznek a legjobb kommunikátorok, tény, hogy akik többet olvasnak, sikeresebben, pontosabban és könnyebben képesek kifejezni a számukra fontos dolgokat, legyen szó akár érzelmekről, akár markáns véleményekről, amely csak előnyként szolgálhat az életben.
2.) Fejleszti a fókuszálási képességet és a koncentrációt
Egy könyv elolvasása időt és koncentrációt igényel, amely kezdetben bizony nehéz is lehet. Viszont engedni egy könyv hívásának azt is jelenti, hogy kizárjuk a külvilágot, elmerülünk önmagunkban és a szövegben, fejlesztve a képességünket, hogy egy fontosabb feladatnál kizárjuk a gátló és hátráltató tényezőket.
3.) Az olvasók jobban mozgatják a művészi világot
Tanulmányok és kutatások is kimutatták, hogy azok, akik többet olvasnak, háromszor éreznek több kedvet arra, hogy lehetőségeikhez mérten valamiféle kulturális eseményen is részt vegyenek. Az olvasók aktívabb résztvevői annak a művészi világnak, amely körülveszi őket, mint a nem olvasó társaik.
4.) Az olvasás fejleszti a képzelőerőt
Képességeink és világlátásunk határai legtöbbször csak addig terjednek, amíg az adott eseményt vagy dolgot képesek vagyunk elképzelni. A könyvek segíthetnek abban, hogy látóhatárunk kitáguljon, hogy képesek legyünk elfogadni, elképzelni és megérteni akár a miénkkel ellenkező nézeteket, véleményeket is.
5.) A könyvek okosabbá tesznek
A könyvek, amellett, hogy szórakoztatóak, biztos tudást is adhatnak számunkra. Ha a szakkönyvek, tankönyvek kínálatát nézzük, az olvasásuk még mindig kevesebbe kerül számunkra anyagilag, mintha részt vennénk egy felkapott és divatos kurzuson, amely néha bizony sokkal kevesebb ismeretet ad. Emellett a befogadás is a mi igényeink szerinti ideig tarthat: a könyvekben bármikor visszalapozhatunk, hogy felfrissítsük a tudásunk.
6.) Az olvasás érdekessé tesz
Képzeld el, hogy utazol valamilyen tömegközlekedési eszközön, és a veled szemben ülő ember elmélyülten olvas valamit. Nem érdekel, hogy mi lehet az? A könyvek, amellett, hogy biztos tudást adnak, jó lehetőséget teremtenek az ismerkedésre is. Érdekes és kikapcsoló tud lenni megvitatni, ki mit gondol egy adott íróról, a történetekről, a szereplők motivációiról és minden egyébről, amelyet a helyzet hoz magával.
7.) Csökkenti a stresszt
Ha egy érdekes történet képes számunkra kikapcsolni a külvilágot, máris egy hatalmas lépést tettünk az érdekében, hogy csökkentsük a ránk nehezedő nyomást. Vizsgálatok kimutatták, ha igazán tetszik nekünk egy történet, olvasás közben a szívverésünk is nyugodtabb lesz és az izmaink is megpihennek a sok feszülés után.
8.) Fejleszti a memóriát
Egy filmmel ellentétben a könyvek elolvasási és befogadási ideje jóval hosszabb, akár napokig is eltarthat. Ezalatt észben kell tartanunk, hogy mi történik a szereplőkkel, amely folyamat jelentősen hat memóriánkra az élet más területein is.
9.) Segít felfedezni és megismerni önmagunkat
„Én bezzeg ebben a helyzetben nem így tettem volna, hanem…” Ismerős a mondat? Az olvasás arra is jó, hogy végiggondoljuk, az elénk tárt helyzetekben mi magunk hogyan cselekedtünk volna, emellett sokat jelent az is, ha megfigyeljük, mely szereplőkkel vagyunk képesek a legjobban azonosulni és miért.
10.) Szórakoztat
A felsoroltak ellenére sem szabad elfeledkeznünk arról, hogy a legtöbbször azért veszünk le egy könyvet a polcról, amiért: hogy szórakozzunk. Habár az olvasás a legtöbbször nem ezzel az élménnyel köthető össze, még mindig a legjobb megoldás a kezünkbe venni egy szórakoztató könyvet és észrevétlenül élvezni a fent felsorolt előnyöket, mint mondjuk bekapcsolni a tévét és nézni azt, amit épp abban a pillanatban adnak.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: